Jak vybírat parapety?

Stavíte nový dům, nebo ho renovujete? Nebo jen sháníte nové parapety do bytu? Ať už je důvod jakýkoli, je dobré si projít tento článek, ve kterém zjistíte, jaký parapet je pro vás a váš domov ten ideální.

V dnešní době je chyba objednávat parapety bez důkladného prozkoumání všech možností. Trh nabízí nespočet možností materiálů, barev, dekorů, tvarů, rozměrů, tuhostí, odolností, atd. a výběr se tak stává trochu složitějším. Pokud však budete postupovat dle tohoto návodu, získáte na konci ideálního kandidáta parapetu s vlastnostmi a vzhledem, který jste hledali.

Vnitřní parapety

Nejprve si rozmyslete, jestli budete vnitřní parapet zasekávat do zdi, nebo ne. Jestli bude špaleta kolmo, nebo se bude rozevírat a jestli chceme, aby parapet přesahoval přes topné těleso… to vše hraje při rozhodování roli.
Pokud nechcete parapet zasekávat do zdiva po stranách, stačí změřit rozměry špalety a poté odečíst 0,5cm pro místo na boční krytky. Tato varianta je nejčastější a doporučuje se, uvedená délka (5mm) platí pro celý parapet, tedy 2,5mm na každé straně.
Jestliže jej chceme zapustit do zdiva, připočteme k rozměrům špalety dalších 20mm a parapet po stranách (na každé straně 10mm) zapustíme.
Šíře (hloubka) parapetu se odvíjí od toho, jestli bude a jak moc bude přesahovat (pokud bude přesahovat přes topné těleso, musíme volit materiál parapetu: dřevotřískové parapety !).

Pokud bychom ale topný registr překryli, mohlo by docházet k zarosení oken. Tomu předejdeme vyříznutím otvorů do parapetu (s vložením mřížky), kterými bude proudit teplý vzduch k oknům.
V případě že nebudeme topné těleso překrývat, měříme šířku (hloubku) od parapetní drážky v rámu okna, nebo od parapetní lišty pod rámem okna k hraně omítnuté špalety, k ní pak připočteme tloušťku nosu (převis parapetu) – (25 mm) a minimální vůli mezi nosem a zdí 20 až 30 mm. (šířka + 25 nos + 30 vůle)
Nejčastěji využívanou variantou pro vnitřní parapety (nepřekrývající topný registr) jsou PVC parapety. Více o plastových parapetech se dočtete v sekci Plastové parapety

Venkovní parapety

Délka venkovních parapetů by se měla minimálně rovnat délce okenního rámu. Odečteme však 8mm kvůli klasické vlastnosti – roztaživosti materiálu.
U hliníkových parapetů zanáší profesionálové do drážek v krytce silikonový transparentní tmel. Za ni pak zasunou krytky. Krypku pak podpění pěnou, nebo nalepí k omítce montážním lepidlem.
Šíři parapetu vyměříme tak, aby přesahoval přes fasádu s určitou rezervou.

Nyní již víme, kam budeme parapety instalovat a víme také jejich potřebné rozměry.

Výroba parapetů

Okenní parapet může někomu připadat, jako nedůležitý prvek interiéru. Opak je však pravdou a parapety jsou v podstatě velmi viditelnou součástí interiéru i exteriéru vašeho domova.
Zvolením vhodného materiálu a vkusné barvy, či dekoru můžete docílit velmi zajímavého výsledku, který podtrhne krásu vašeho příbytku.

Parapety jsou nenápadným, ale důležitým detailem! Parapety, jak venkovní, tak vnitřní se vyrábějí v široké škále materiálů, od dřevin, přes dřevotřísky, plasty, kovy, až po parapety z umělých kamenů. Nejčastěji využívaným materiálem je spolehlivě PVC. Je to ověřený, pevný a odolný materiál, který je zároveň v kategorii těch levnějších. PVC parapety jsou vysoce odolné proti mechanickému poškození, drží tvar a jejich životnost je ideálně dlouhá. Je to navíc materiál odolný vůči vlhku, je lehký, nabízí širokou škálu barev a dekorů, je možné vybírat také z několika povrchových úprav, lehce se instalují a dají se recyklovat. Tento výčet je v podstatě ideálem každého parapetu. Ostatní materiály často nabízejí něco navíc, avšak jejich cena stoupá.

Více o plastových parapetech a jejich přednostech se dočtete zde: Plastové parapety.
A na této stránce najdete přehled doplňků pro parapety: Přehled doplňků pro parapety.

Ne každý PVC parapet je však takto kvalitní. Na trhu je několik levných variant, kterým je radno se vyhnout. Jsou to nekvalitní výrobky, které se po čase svému majiteli vymstí… Začnou se deformovat, kroutit, ztrácet barvu, živost a vlastnosti.

Jak poznám kvalitní parapety?

Kvalitní parapety naleznete v nabídkách osvědčených výrobců, kteří by si nedovolili uvést takovéto nekvalitní parapety za žádnou cenu. Dalším kritériem je tzv. garance, kterou kvalitní výrobci na své výrobky dávají. Další možností je si ke každému výrobku, nebo výrobci najít nějaké reference, tedy diskuze o spokojenosti s výrobky.

Materiály venkovních parapetů:

1, Ideálními venkovními parapety jsou např. z hliníkového extrudovaného materiálu, více informací naleznete v nabídce Parapety venkovní hliníkové extrudované.

2, Další možností jsou Hliníkové – plechové venkovní parapety, které jsou také velmi oblíbené. Doporučovanou možností jsou také parapety z hliníkového pozinkovaného, nebo ohýbaného plechu. Tyto jsou vhodné ke všem typům oken a fasád, takže s nimi nikdy neprohloupíte… podívejte se na nabídku Plechové parapety z hliníku pro venkovní použití

Plechové parapety – ohýbaný plech

Jde o novinku na našem trhu. Ohýbané parapety jsou velmi ekologickou variantou, alternativní k obyčejným hliníkovým parapetům z tažených profilů. Mají téměř totožné estetické hodnoty, i trvanlivost, avšak liší se cenou. Ohýbané hliníkové parapety jsou mnohem dostupnější, díky jejich jednodušší výrobě.
Materiál ohýbaných plechů je pokryt speciálním polyesterovým povlakem, který ještě znásobuje jejich odolnost a tím maximalizuje jejich trvanlivost. Navíc již není nutná tak častá údržba, jako u jiných materiálů.

Barva/dekor

Barevnou variantu, nebo dekor volíme s ohledem na okolí parapetů, tedy na okno (jeho barvu/dekor), barvu okolního zdiva a podlahy. Moderním postupem je dávat parapet do kontrastu, tedy světlé, avšak kontrastní barvy. Stálicí je bílá barva, kterou nic nezkazíte. Pokud máte dřevěnou podlahu, doporučujeme výběr vzhledově podobných dekorů, nebo pestré barvy.
Barvy a dekory vybíráme až po zadání typu parapetů a jejich rozměrů.

Důležité pravidlo dnešní doby – Vybírejte raději pestré a výrazné barvy a dekory. Těmi se nic nezkazí a dají se obhájit za jakýchkoli okolností.

Ceníky, kde si vyhledáte ceny jednotlivých parapetů naleznete v oddělení Ceníky.
Pro objednání vámi vybraného parapetu navštivte stránku Objednávka, kde vyplníte jednoduchý formulář.