Jak namontovat parapety

Jak namontovat parapety

 

Vnitřní okenní parapety:

Bavíme-li se o vnitřních parapetech, neměl by být pro nikoho problém namontovat parapety tak, aby na 100% plnily svůj účel. Je však nutné postupovat podle základního postupu.

My Vám tento postup poskytneme a dodáme do něj pár našich rad a triků, které určitě oceníte.

Postup montáže vnitřních parapetů:

  1. Základem je vždy zkontrolovat základ, tzn. pokud se chystáte montovat parapety, nejprve zkontrolujte podklad. Ten musí být dostatečně pevný, sdružný a rovný. Pokud tyto tři podmínky splňuje, můžete začít. Pokud je nesplňuje, nemá cenu začínat, protože by výsledek nebyl nikdy dostatečný a proto je nutné nejprve tyto vady odstranit.
    – Správně by měl být rovný a dostatečně pevný povrch cca 20 – 25 mm pod vrchní hranou rámu okna, kam parapet zasuneme.
  2. Doporučuje se zkontrolovat také vlhkost podkladu, protože vlhký a nepřipravený podklad by mohl předat svou vlhkost do parapetu a tímto jej znehodnotit. Ideální vlhkost je v rozmezí 10 – 25 °C, přičemž nesmí po dobu instalace docházet k prudkým změnám.
  3. Parapet lze montovat až po zaštukování omítky a jejím vyzrání.
  4. Okenní parapet by se měl z důvodů bezpečnosti zasunout pod okenní rám, čímž se zapezpečí proti nechtěnému vytržení. Jsou však případy, kdy není možné parapet zasunout… V takovýchto případech se pro upevnění používají plastovými, nebo lépe kovovými profily ve tvarech „U“, nebo „L“, které pevně podrží parapet v dané poloze.
  5. Odsazení parapetů se provádí tak, že se vynechá 2mm mezírka, mezi okenní špaletou a boční hranou parapetu. Mezeru pak začišťujeme připraveným akrylátovým tmelem.
  6. Mezi vnitřní (vespod) hranou parapetu a zdí se nechává mezera minimálně 5mm.
  7. Pokud chceme upravit velikost parapetu, využíváme zásadně dřevoobráběcí nástroje, například: horní frézu, přímočarou pilu, formátovací pilu, aj. Je však důležité dávat pozor na laminátovou vrstvu, která chrání parapet před vnějšími vlivy, jako jsou vlhkost, mechanické poškození, aj.
  8. Pokud je vše vpořádku a připraveno, naneseme na podklad nízko-expanzní montážní pěnu (maiimální expanze 40%), a do ní vložíme (rozměrově) připravený parapet, který ihned vyrovnáme, pomocí vodováhy na cca 2 º spád. Poté zafixujeme a čekáme cca 10-15min.
  9. Poté zkontrolujeme pevnost montážní pěny. Pokud j již dostatečně tvrdá, vyplníme silikonovým tmelem spáry mezi parapetem a okenním rámem, poté také mezi parapetem a zdvihem, tentokrát však akrylátovým tmelem vyhovujícího odstínu.
  10. Po zaschnutí je dobré vše precizně zkontrolovat, zejména zda-li není parapet poškozen, nebo poškrábán. Poté také zkontrolujte začištění spár. (Pozor, pokud najdete díru, nebo nedoléhavost, je nutné toto pochybení ihned opravit… Po nějaké době by mohlo dojít k poškození vnějšími vlivy).
    – Po dokončení instalace parapetů se již nedoporučuje provádět další stavební práce (vyžadující vlhký proces), které by mohly zapříčinit poškození (mechanické, nebo přenesením vlhkosti do instalace).
  11. Pokud parapety napojujete, využijte dilatační lišty, které se dodávají ve stejném odstínu, jako koncové kryty.
  12. Pozor! Namontované parapety nejsou určeny pro jiné využití, než dekorační. Nedoporučuje se tedy na ně stoupat, nebo dokonce po nich chodit, či je používat k jiné pracovní činnosti.

Druhy parapetů

Nejprve si řekneme něco o parapetech obecně. Parapety se dělí na vnější a vnitřní. Tyto se pak dělí podle užití, např. na parapety okenní, nebo dveřní (balkónové dveře, apod.). Poté se dělí podle použitého materiálu a technologií.

Druhy vnitřních parapetů:

Venkovní parapety:

venkovní parapety obrázekPřed koupí je nutné zaměřit podkladovou plochu. Poté určit délku nosu, tloušťku a celkové rozměry parapetu. – Pokud nebudete parapety montovat vy, raději nechejte zaměření na tom, který je montovat bude. V této situaci není těžké vyměřit plochu a určit vhodný parapet, je však lepší vyhledat odborníka/někoho kdo má zkušenosti… u parapetů se totiž dobře zúročí.

Pokud jste se rozhodli namontovat venkovní parapety sami, je dobré se s odborníkem alespoň poradit.

 

 

 Venkovní parapety se dělí na tři základní typy:

  • Hliníkové venkovní parapety, tažený parapet – Ideální pro rodinné domky, kvůli své ideální tloušťce. Nejsilnější dostupný parapet má 40mm nos a sílu 1,5 – 2,6mm. Vyrábí se ale také s menším nosem, jeho tloušťka je přímo úměrná.
  • Hliníkový (ohýbaný) parapet – Tento ohýbaný druh je levnější verzí taženého parapetu. Je vhodný do bytů. Jeho tloušťka je okolo 0,8mm.
  • Pozinkovaný (ohýbaný) parapet – Obsahuje několik délek nosů a několik tlouštěk. Je to nejlevnější varianta.

Montáž venkovních parapetů:

Montáž venkovních parapetů je obdobná, jako montáž vnitřních parapetů, jsou tam však odchylky.

  1. V první řadě je nutné při měření brát v úvahu to, že se venkovní parapety lehce zapouští do stran a tak je dobré po stranách okna vysekat malé žlábky.
  2. Před umístěním parapetu se povrch podkladu důkladně očistí od případných nečistot.
  3. Parapet se po umístění zašroubuje šroubky do rámu okna, poté se zarovnají stěny/díry po stranách parapetu.
  4. Celý proces je nutné provádět za sucha. Pokud během procesu začne pršet, je nutné práci přerušit a prostor zakrýt ochrannou fólií.